Home * Tournaments * Computer Olympiad * 14th Computer Olympiad
< Prev Next >
MostrarImg.ashx.jpg

The 14th Computer Olympiad took place from May 10 to 18, 2009, at Palacio del Condestable, Pamplona, Navarre, Spain, in conjunction with the 17th World Computer Chess Championship, and the Advances in Computer Games 12 conference.

Chess was played without hardware limit, while the WCCC allowed only computers in a single box. Rybka and Deep Sjeng played on a cluster with 6x8 and 7x8 cores respectively. In June 2011, Rybka was disqualified by the ICGA.
Palacio del Condestable [1]

Results

Amazons

< Prev Next > [2]
#
Program
CC
Authors
P12
Medal
1
Invader
US
Richard J. Lorentz et al.
9
Gold
2
8QP
NL
Johan de Koning
7
Silver
3
Campya
FR
Julien Kloetzer
6
Bronze
4
Bit1
CN
Qiao Zhi, Sun Zhen, Tao Hongru
2

Pamplona2009Amazons.JPG
Local organizer Carlos Urtasun Estanga [3] along with the Amazons winners, Julien Kloetzer (Bronze),
Richard J. Lorentz (Gold), and Johan de Koning (Silver), as well as good-humored TD Jaap van den Herik [4]

Chess

< Prev
no hardware limit [5] [6]

Final Standing

#
Program
CC
R
S
D
P
J
E
P5
Medal

Rybka
HU
x
1
1
1
1
1
5
Disqualified
1
Shredder
DE
0
x
1
1
1
1
4
Gold
2
Deep Sjeng
BE
0
0
x
1
1
1
3
Silver
3
Pandix
HU
0
0
0
x
1
½

Bronze
4
Joker
NL
0
0
0
0
x
1
1

5
Equinox
IT
0
0
0
½
0
x
½


Participants

Program
CC
Authors
Cores
Processor
Rybka
HU
Vasik Rajlich
48
x86-64 Intel Nehalem W5580
Shredder
DE
Stefan Meyer-Kahlen
8
x86-64 Intel Nehalem
Deep Sjeng
BE
Gian-Carlo Pascutto
56
x86-64 Intel Nehalem
Pandix
HU
Gyula Horváth
1
x86
Joker
NL
Harm Geert Muller
1
x86-64
Equinox
IT
Giancarlo Delli Colli,
Stefano Rocchi
8
x86-64

Chinese Chess

< Prev Next > [7] [8]
#
Program
CC
Authors
P16
Medal
1
TMSK
TW
Bing-Jie Shen, Ruei-Ping Li, Tsan-Sheng Hsu
15
Gold
2
HaQiKi D
NL
Harm Geert Muller

Silver
3
Chimo
TW
Wen-Jie Tseng, Wei-Lun Kao, Hung-Hsuan Lin,
Chun-Bin Hsu, I-Chen Wu, Shun-Chin Hsu

Bronze
4
Contemplation
TW
Kuang-Che Wu, Jr-Chang Chen, Tsan-Sheng Hsu,
Shun-Chin Hsu, Bo-Nian Chen (op.)


5
ELP
TW
Wu-Yao Cheng, Jr-Chang Chen, Shun-Chin Hsu


Pamplona2009ChineseChess.jpg
Xiangqi participants: Tsan-sheng Hsu (TMSK, Contemplation), Bo-Nian Chen (Contemplation operator),
Wei-Lun Kao (Chimo), Harm Geert Muller (HaQiKi D), Bing-Jie Shen (TMSK),
Shun-Chin Hsu (Chimo, Contemplation, ELP), I-Chen Wu (Chimo) [9]

Connect6

< Prev Next > [10]
#
Program
CC
Authors
P20
Medal
1
Bit
CN
Liang Li, Hao Cui, Ruijian Wang, Siran Lin
18
Gold
2
MeinStein
NL
Jan Krabbenbos, Theo van der Storm
13
Silver
3
Bit2
CN
Zhifeng Tang, Zhenghan Li, Haiying Liu,
Jie Bing
12
Bronze
4
Kagami
TW
Tsan-Sheng Hsu, Shun-Shii Lin, Yun-Ching Liu
9

5
Kavalon
TW
Jung-Kuei Yang, Shi-Jim Yen, Shun-Chin Hsu
8

6
NOMI6
JP
Shunsuke Kamiya, Tsuyoshi Hashimoto,
Junichi Hashimoto
0

Pamplona2009Connect6.jpg
Connect6 winnners: Hong Huang (Bronze on behalf of Bit2), Hao Cui and Ruijian Wang (Gold),
Jan Krabbenbos (Silver), and TD Jaap van den Herik [11]

Draughts

< Prev Next > [12]
#
Program
CC
Authors
P16
Medal
1
TDKing
CH
Ton Tillemans
11
Gold
2
Tornado
NL
Frank Mesander
8
Silver
3
Rocky
NL
Mark Winands
5
Bronze

Go

< Prev Next >

19x19

[13]
#
Program
CC
Authors
Hardware
P10
Medal
1
Zen
JP
Yamato
2 x Dual core AMD x86-64 Opteron @ 2.8 GHz
9
Gold
2
Fuego
CA
Markus Enzenberger, Martin Müller,
Broderick Arneson, Richard Segal,
Gerald Tesauro
8 x Octa core x86-64 Xeon E5450 @ 3 GHz
8
Silver
3
MoGo
FR
Sylvain Gelly, Yizao Wang,
Olivier Teytaud, Jean-Baptiste Hoock,
Guillaume Chaslot, Arpad Rimmel
4 x Quad core x86-64 Xeon @ 2.9 GHz
7
Bronze
4
Go Intellect
US
Ken Chen
Octa core x86-64 @ 3 GHz
3


Fudo Go
JP
Hideki Kato
Quad core x86-64 @ 3.6 GHz +
Dual core2 x86-64 @ 3 GHz
3

5
GoKnot-QYZ
ES
Jacques Basaldúa
Quad core x86-64 @ 3.6 GHz
0

Pamplona2009Go.JPG
TD with Go winners: Arpad Rimmel and Jean-Baptiste Hoock (Bronze), Hideki Kato on behalf of Zen (Gold),
Martin Müller (Silver), and chess commentator Leontxo García with organizer Carlos Urtasun Estanga [14]

9x9

[15]
#
Program
CC
Authors
Hardware
P16
Playoff
Medal
1
Fuego
CA
Markus Enzenberger, Martin Müller,
Broderick Arneson, Richard Segal,
Gerald Tesauro
8 x Octa core x86-64 Xeon E5450 @ 3 GHz
15
2
Gold
2
MoGo
FR
Sylvain Gelly, Yizao Wang,
Olivier Teytaud, Jean-Baptiste Hoock,
Guillaume Chaslot, Arpad Rimmel
4 x Quad core x86-64 Xeon @ 2.9 GHz
15
0
Silver
3
Yogo
CN
Ping Yu, Fan Xie
Octa core @ 2 GHz
11

Bronze
4
Go Intellect
US
Ken Chen
Octa core x86-64 @ 3 GHz
9


5
Jimmy
TW
Cheng-Wei Chou, Shi-Jim Yen,
Shun-Chin Hsu

8


6
Fudo Go
JP
Hideki Kato
Quad core x86-64 @ 3.6 GHz +
Dual core2 x86-64 @ 3 GHz
5



Erica
TW
Aja Huang

5


8
FlexGo
CN
Fan Xie
Dell Inspiron 640m x86-64 @ 1.66 GHz
4


9
Bit (Go)
CN
Peixing Zhan
IBM Thinkpad T60 x86-64 @ 2 GHz
0



Havannah

#
Program
CC
Authors
P4
Medal
1
Wanderer
US
Richard J. Lorentz, Roberto Nahue
4
Gold
2
Shakti
FR
Fabien Teytaud, Olivier Teytaud
0
Silver
Pamplona2009Havannah.JPG
Richard J. Lorentz and Fabien Teytaud surrounded by the TDs Jaap van den Herik and Yngvi Björnsson [17]

Hex

< Prev Next > [18]
#
Program
CC
Authors
P6
Medal
1
MoHex 2009
CA
Philip Henderson, Broderick Arneson,
Ryan Hayward
6
Gold
2
Wolve 2009
CA
Broderick Arneson, Ryan Hayward,
Philip Henderson
3
Silver
3
Six
HU
Gábor Melis
2
Bronze
4
Yopt
FR
Abdallah Saffidine, Tristan Cazenave
1


KriegSpiel

< Prev [19]
#
Program
CC
Authors
P8
Medal
1
Darkboard
IT
Gian Piero Favini, Paolo Ciancarini
8
Gold
2
KriegExpert
NA
Levi Self

Silver
3
Bit (Kriegspiel)
CN
Bejing Institute of Technology team

Bronze

Lines of Action

< Prev Next > [20]
#
Program
CC
Authors
P6
Medal
1
MIA 4.51
NL
Mark Winands
6
Gold
2
Bit (LOA)
CN
Peixing Zhan
0
Silver

Phantom Go

< Prev Next > [21]
#
Program
CC
Authors
P4
Medal
1
GoLois
FR
Tristan Cazenave
4
Gold
2
BitStronger (Phantom Go)
CN
Liang Li, Hao Cui,
Ruijian Wang, Siran Lin
0
Silver

Shogi

< Prev Next > [22]
#
Program
CC
Authors
P4
Medal
1
Tacos
JP
Tsuyoshi Hashimoto,
Junichi Hashimoto
4
Gold
2
BitStronger (Shogi)
CN
Changda Xu, Li Xiao,
Ma Junlong, Tong Songling
0
Silver

Group Photo

Pamplona2009Group.JPG
Participants and officials of the Olympiad and ACG 12 conference, during excursion at Plaza del Castillo with Quiosco de música [23]

Tournament Directors


See also


Publications


Forum Posts


External Links


References

  1. ^ GRUPO CTH: Palacio del Condestable - Pamplona
  2. ^ 14th Computer Olympiad, Amazons - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  3. ^ Carlos Urtasun Estanga | LinkedIn
  4. ^ Image Amazons from Album archive - 14th Computer Olympiad Pamplona by Hideki Kato
  5. ^ 14th Computer Olympiad, Chess (no hardware limit) - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  6. ^ Hans van der Zijden (2009). The Open Chess Tournament. ICGA Journal, Vol. 32, No. 2
  7. ^ 14th Computer Olympiad, Chinese Chess - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  8. ^ XiangQi Olympiad 2009 by Harm Geert Muller
  9. ^ Image clipped from ICGA Journal, Vol. 32, No. 2, pp. 102
  10. ^ 14th Computer Olympiad, Connect6 - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  11. ^ Image clipped from ICGA Journal, Vol. 32, No. 2, pp. 106
  12. ^ 14th Computer Olympiad, Draughts - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  13. ^ 14th Computer Olympiad, Go - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  14. ^ Image Go (19 x 19) on Saturday from Album archive - 14th Computer Olympiad Pamplona by Hideki Kato
  15. ^ 14th Computer Olympiad, Go (9x9) - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  16. ^ 14th Computer Olympiad, Havannah - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  17. ^ Image Havannah from Album archive - 14th Computer Olympiad Pamplona by Hideki Kato
  18. ^ 14th Computer Olympiad, Hex - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  19. ^ 14th Computer Olympiad, KriegSpiel - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  20. ^ 14th Computer Olympiad, Lines of Action - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  21. ^ 14th Computer Olympiad, Phantom Go - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  22. ^ 14th Computer Olympiad, Shogi - Pamplona 2009 (ICGA Tournaments)
  23. ^ Image from Album archive - 14th Computer Olympiad Pamplona by Hideki Kato

What links here?


Up one level