Home * Tournaments * Computer Olympiad * 18th Computer Olympiad 2015
< Prev Next >
Snellius.JPG

18th Computer Olympiad 2015,
from June 29, to July 05, 2015, Snellius Building [1] [2] , Leiden University, Leiden, The Netherlands, in conjunction with the WCCC 2015, the WCSC 2015, and the Advances in Computer Games 14 conference [3] . The prize giving took place on July 01 and 02 after the official reception and excursion in Museum Boerhaave [4] [5] in central Leiden, and in the playing rooms of the Snellius Building on the other days. Additional medals for all prize winners were created by Ingo Althöfer with Lego bricks, his socks and his washing machine [6] .
Snellius Building [7]

Results

Amazons

< Prev Next > [8]
#
Program
CC
Authors
P
Medal
1.
Invader
US
Richard J. Lorentz et al.
6
Gold
2.
8QP
NL
Johan de Koning
4
Silver
3.
Unstoppable
CN
Junyao Zhao et al.
1
Bronze
4.
X+


1
| Amazons2015.jpg ||
TD Jaap van den Herik, Vance (?), Richard J. Lorentz, [9] Johan de Koning [10]

Backgammon

< Prev Next > [11]
#
Program
CC
Authors
P
Playoff
Medal
1.
Palamedes
GR
Nikolaos Papahristou
3
2
Gold
2.
GNU Backgammon
NL++
Nardy Pillards et al.
3
1
Silver
3.
BGBlitz
DE
Frank Berger
3
0
Bronze
Backgammon2015.jpg
Frank Berger, Nikolaos Papahristou, and Nardy Pillards [12]

Chinese Chess

< Prev Next > [13] [14]
#
Program
CC
Authors
P
Medal
1.
Shiga
TW
Ming-Cheng Cheng, Shi-Jim Yen
10
Gold
2.
Chimo
TW
Wen-Jie Tseng, Bo-Han Lin, Ching-Hua Kuo,
Chien-Yu Chen, I-Chen Wu, Jr-Chang Chen, Shun-Chin Hsu

Silver
3.
Shark
TW
Shun-Shii Lin

Bronze
4.
XieXie
FR
Pascal Tang, Eugenio Castillo, Jih Tung Pai
4

HaQiKi D
NL
Harm Geert Muller
4
6.
SjaakII
NL
Evert Glebbeek
0

Chinese Dark Chess

< Prev [15] [16]
#
Program
CC
Authors
P12
Medal
1.
DarkKnight
TW
Chu-Hsuan Hsueh, Wen-Jie Tseng, I-Chen Wu
11
Gold
2.
Yahari
TW
Jr-Chang Chen, You-Cheng Syu, Gang-Yu Fan,
Ting-Yu Lin, Tsan-Sheng Hsu

Silver
3.
Observer
TW
Ta-Kai Hsu, Shun-Shii Lin
8
Bronze
4.
TuxedoCat
TW
Terry Lao, Chih-Hung Chen, Shun-Shii Lin

5.
Darkness
TW
Kai-Hsiang Chan, Shun-Shii Lin
4
6.
Rainbow
TW
Gang-Yu Fan, Jr-Chang Chen

7.
Homer
FR
Nicolas Jouandeau
½
ChineseDarkChess2015.jpg
Ta-Kai Hsu (Observer), Chu-Hsuan Hsueh (DarkKnight), and Ting-Yu Lin (Yahari). [17]

Clobber

< Prev Next > [18]
#
Program
CC
Authors
Medal
1.
PAN
NL
Johan de Koning
Gold
2.
Deep Nikita
US
Andrew Lin
Silver
Clobber2015.jpg
Andrew Lin, Johan de Koning, and TD Jaap van den Herik [19]

Draughts

< Prev Next > [20] [21]
#
Program
CC
Authors
P
Medal
1.
Scan
FR
Fabien Letouzey
18
Gold
2.
Damage
CH
Bert Tuyt
16
Silver
3.
JDraughts
DE
Ron Van Bemmelen
16
Bronze
4.
Sjende Blyn
NL
Jelle Wiersma
15
5.
Dragon Draughts
NL
Michel Grimminck
14
6.
Moby Dam
NL
Harm Jetten
14
7.
TD King
CH
Ton Tillemans
12
8.
Tornado
NL
Frank Mesander
10
9.
Deep Nikita
US
Andrew Lin
7
10.
GWD
NL
Klaas Bor, Gijsbert Wiesenekker
6
11.
Cerberus
NL
Leo Nagels
3
12.
Slagzet.com
NL
Maurits Meijer
1
Draghts10x10Prizes2015.jpg
Winners: Bert Tuyt, Fabien Letouzey, Ron Van Bemmelen, and TD Jaap Bus [22]

EinStein würfelt nicht!

< Prev Next > [23]
#
Program
CC
Authors
Score
Medal
1.
Hanfried
DE
Ingo Althöfer, Jörg Sameith, Stefan Schwarz
+3-0
Gold
2.
Deep Nikita
US
Andrew Lin
+2-1
Silver
3.
Chinese Program
CN
Junyao Zhao
+1-2
Bronze
4.
E-MC2
JP
Yasumasa Tamura
+0-3
Einstein2015.jpg
Junyao Zhao (?), Gold medal for EWN inventor Ingo Althöfer, and Andrew Lin [24]

Go

< Prev Next >

19x19

[25]
#
Program
CC
Authors
P7
Playoff
Medal
1.
Zen
JP
Yoji Ojima, Hideki Kato
7

Gold
2.
Abakus
DE
Tobias Graf
5
1
Silver
3.
Nomitan
JP
Simon Viennot, Kokolo Ikeda, Junichi Hashimoto et al.
5
0
Bronze
4.
CGI
TW
I-Chen Wu
4

5.
MC_ark
JP
Nobuo Araki
3

6.
Jimmy
TW
Chou Cheng-Wei, Shi-Jim Yen, Shun-Chin Hsu
2

7.
Oakfoam
ZA
Detlef Schmicker, Francois van Niekerk
2

GoWinners2015.jpg
Prize giving ceremony Go 19x19, Simon Viennot, Hideki Kato, and Tobias Graf [26]

13x13

[27]
#
Program
CC
Authors
P5
Medal
1.
Zen
JP
Yoji Ojima, Hideki Kato
5
Gold
2.
Nomitan
JP
Simon Viennot, Kokolo Ikeda, Junichi Hashimoto et al.
4
Silver
3.
Abakus
DE
Tobias Graf
3
Bronze
4.
CGI
TW
I-Chen Wu
2
5.
MC_ark
JP
Nobuo Araki
1
6.
Wingo
TW
Hsin-Hung Chou
0

9x9

[28]
#
Program
CC
Authors
P10
Medal
1.
Zen
JP
Yoji Ojima, Hideki Kato
9.5
Gold
2.
Abakus
DE
Tobias Graf
7.5
Silver
3.
CGI
TW
I-Chen Wu
7.0
Bronze
4.
Nomitan
JP
Simon Viennot, Kokolo Ikeda, Junichi Hashimoto et al.
4.0
5.
MC_ark
JP
Nobuo Araki
2.0
6.
Wingo
TW
Hsin-Hung Chou
0.0

Hex

11×11

< Prev [29]
#
Program
CC
Authors
P
Medal
1.
MoHex
CA
Philip Henderson, Broderick Arneson, Ryan Hayward
7
Gold
2.
DeepHex
PL
Jakub Pawlewicz
5
Silver
3.
Ezo
JP
Kei Takada
0
Bronze
HexOlympiad2015.jpg
TD Jaap van den Herik, Kei Takada, Ryan Hayward, and Jakub Pawlewicz [30]

13×13

[31]
#
Program
CC
Authors
P
Playoff
Medal
1.
MoHex
CA
Philip Henderson, Broderick Arneson, Ryan Hayward
6
2
Gold
2.
DeepHex
PL
Jakub Pawlewicz
6
0
Silver
3.
Ezo
JP
Kei Takada
0

Bronze

Lines of Action

< Prev [32]
#
Program
CC
Authors
P
Medal
1.
MC-LOA
NL
Mark Winands
6/6
Gold
2.
Deep Nikita
US
Andrew Lin
4/6
Silver
3.
Lucky Line
CN
Junyao Zhao
0/8
Bronze

Shogi

< Prev Next >

Shogi

[33]
#
Program
CC
Authors
P
Medal
1.
ShokiDoki
NL
Harm Geert Muller
4
Gold
2.
SjaakII
NL
Evert Glebbeek
0
Silver

Mini-Shogi

[34]
#
Program
CC
Authors
P
Medal
1.
ShokiDoki
NL
Harm Geert Muller
4
Gold
2.
SjaakII
NL
Evert Glebbeek
2
Silver
3.
EVG
TW
Jr-Chang Chen, Shun-Chin Hsu
0
Bronze
MiniShogi2015.jpg
Prize giving ceremony, Mini Shogi, TD Jaap van den Herik, Harm Geert Muller and Shun-Chin Hsu [35]

Tori Shogi

[36]
#
Program
CC
Authors
P
Medal
1.
ShokiDoki
NL
Harm Geert Muller
4
Gold
2.
SjaakII
NL
Evert Glebbeek
0
Silver

Booklet


Reports


Forum Posts


External Links


References

  1. ^ Snellius Building
  2. ^ Willebrord Snellius (1580 - 1626)
  3. ^ 14th International Conference Advances in Computer Games 2015 | July 2015
  4. ^ Herman Boerhaave (1668 - 1738)
  5. ^ Circus Boerhaave, Leiden, Music: Tom Waits - In the Colosseum, 1992, YouTube Video
    An exhibition of automata by the Cabaret Mechanical Theatre at the Museum Boerhaave, Leiden, April 29 to September 04, 2011
  6. ^ Art Emiele - Old Lego Bricks in Washing Machine Bricks by Ingo Althöfer, June 18 and 29, and July 05, 2013
  7. ^ Photo Snellius Building by Gerd Isenberg, July 03, 2015
  8. ^ Results | ICGA | Amazons
  9. ^ Deep Nikita author Andrew Lin takes an afternoon nap
  10. ^ Photo at Museum Boerhaave by Gerd Isenberg, July 01, 2015
  11. ^ Results | ICGA | Backgammon
  12. ^ 18th Computer Olympiad - Day 6 Photos by Jan Krabbenbos
  13. ^ Results | ICGA | Chinese Chess
  14. ^ Pascal Tang (2015). SHIGA wins Chinese Chess Tournament. ICGA Journal, Vol. 38, No. 4
  15. ^ Results | ICGA | Chinese Dark Chess
  16. ^ Chu-Hsuan Hsueh, I-Chen Wu (2015). DARKKNIGHT wins Chinese Dark Chess Tournament. ICGA Journal, Vol. 38, No. 4
  17. ^ 18th Computer Olympiad - Day 4 Photos by Jan Krabbenbos
  18. ^ Results | ICGA | Clobber
  19. ^ 18th Computer Olympiad - Day 4 Photos by Jan Krabbenbos
  20. ^ Harm Jetten's draughts program - Performance
  21. ^ Computer Olympiad 2015 Leiden by Bert Tuyt, World Draughts Forum, May 01, 2015
  22. ^ 18th Computer Olympiad - Day 7 Photos by Jan Krabbenbos
  23. ^ Results | ICGA | EinStein würfelt nicht!
  24. ^ 18th Computer Olympiad - Day 4 Photos by Jan Krabbenbos
  25. ^ 18th Computer Olympiad, Go - Leiden 2015 (ICGA Tournaments)
  26. ^ 18th Computer Olympiad - Day 6 Photos by Jan Krabbenbos
  27. ^ 18th Computer Olympiad, Go (13x13) - Leiden 2015 (ICGA Tournaments)
  28. ^ 18th Computer Olympiad, Go (9x9) - Leiden 2015 (ICGA Tournaments)
  29. ^ Results | ICGA | Hex 11×11
  30. ^ 18th Computer Olympid - Day 5 Photos by Jan Krabbenbos
  31. ^ Results | ICGA | Hex 13×13
  32. ^ 18th Computer Olympiad, Lines of Action - Leiden 2015 (ICGA Tournaments)
  33. ^ Results | ICGA | Shogi
  34. ^ Results | ICGA | Mini Shogi
  35. ^ 18th Computer Olympid - Day 5 Photos by Jan Krabbenbos
  36. ^ Results | ICGA | Tori Shogi

What links here?


Up one Level